Morgan Stanley Analizi: Kurumsal düzeyde SSD kapasitesi iki katına çıktı, depolama arzı zorluklarla karşı karşıya
Blockbeats
Morgan Stanley'nin Japonya Elektronik Bileşenleri ekibinin TSR verilerine dayanarak yaptığı açıklamaya göre, veri merkezleri için kurumsal sınıf SSD'lerin sevkiyat kapasitesinin 2026 yılında yıllık bazda iki katına çıkarak 525,0 EB'ye ulaşması bekleniyor; veri merkezleri için yakın hat sabit disklerinin (NL HDD) sevkiyat kapasitesinin ise yıllık bazda %30,4 artışla 1845 EB'ye çıkması öngörülüyor.
Bu tahminlerin sonuçları oldukça açık. Yapay zekâ ve bulut veri merkezlerinin genişlemesi, aynı anda iki tür depolama alanına olan talebi artırıyor. Bir yandan kurumsal düzeyde SSD'ler daha hızlı veri okuma ve yazma hızlarını karşılarken, diğer yandan yakın hat HDD'ler büyük ölçekli, düşük maliyetli veri depolamasını sağlamaya devam ediyor. Bu talep artışı sadece "daha fazla sabit disk satın almak" anlamına gelmiyor, aksine daha büyük kapasiteli ve daha yüksek yoğunluklu ürünlere doğru bir kaymayı ifade ediyor; kapasite artışı, birim sayısındaki artışı önemli ölçüde geride bırakıyor.
TSR (Transfer Service Provider) tahminlerine göre, 2026 yılında toplam SSD sevkiyatlarının 775,03 EB'ye ulaşması bekleniyor; bu da geçen ayki 759,36 EB tahmininden daha yüksek, yıllık bazda %55,6'lık bir artış anlamına geliyor. Bu büyümenin en önemli kaynağı, veri merkezleri için kurumsal sınıf SSD'lerdir. Yakın hat HDD'lerine olan talep de yukarı yönlü revize edildi, ancak artan üretim, okuma kafası tedariği ve test kapasitesinden kaynaklanan kısıtlamalara daha duyarlı.

HDD üretimindeki yıllık değişim ve TDK ile Nidec'in hisse senedi fiyat trendleri, 2023'teki dip noktasından sonra 2024-2025'te HDD üretiminde bir toparlanma olduğunu göstermektedir.
Kurumsal sınıf SSD'lerde en önemli büyüme görüldü: Haziran ayında kapasite yıllık bazda %124,5 arttı.
Kurumsal düzeydeki SSD'ler, aylık veri kullanımında şimdiden güçlü bir büyüme gösterdi.
Haziran ayında, veri merkezleri için kurumsal sınıf SSD'lerin sevkiyat kapasitesi 46,33 EB'ye ulaşarak yıllık bazda %124,5 ve aylık bazda %12,0 artış gösterdi; birim sevkiyat hacmi ise yıllık bazda %41,1 artışla 6,35 milyon adet oldu. Kapasite artışı, birim artışını önemli ölçüde geride bıraktı; bu durum, daha yüksek kapasiteli ürünlerin oranındaki artıştan kaynaklanmaktadır.
Bu, 2026 tahmininin yukarı yönlü revize edilmesinin nedenlerinden biridir. TSR, kurumsal veri merkezlerindeki SSD sevkiyatlarına ilişkin tahminini geçen ayki 509,33 EB'den 2026 için 525,0 EB'ye revize etti; bu da yıllık %100'lük bir artışı temsil ediyor. 2025 yılı için ise rakamın 262,5 EB olması öngörülüyor; bu da yıllık %58,2'lik bir artış anlamına geliyor.
Genel SSD pazarına baktığımızda da büyüme oldukça önemli. Toplam SSD sevkiyatlarının 2025 yılında 498,0 EB'ye ulaşması, yani yıllık %38,0'lık bir artış göstermesi; ve 2026 yılında ise yıllık %55,6'lık bir artışla 775,03 EB'ye yükselmesi bekleniyor. Kurumsal veri merkezi ürünleri en güçlü büyüme oranına katkıda bulunmuştur.
Yatırımcılar için daha da önemlisi, veri merkezi genişlemesi yalnızca GPU'lara, sunuculara ve ağ ekipmanlarına olan talebi artırmakla kalmaz, aynı zamanda arka uç depolama kapasitesine olan talebi de artırır. Model eğitimi, çıkarım kayıtları, vektör veritabanları, yedeklemeler ve arşivleme işlemlerinin tümü daha fazla depolama alanı gerektirir; bu da kurumsal düzeyde SSD'leri yüksek performanslı veri erişimi için temel donanım haline getirir.

Uygulamaya göre SSD sevkiyat/kapasite tablosuna göre, Haziran ayında kurumsal SSD kapasitesi 46,33 EB olarak gerçekleşti ve bu da bir önceki yıla göre %124,5, bir önceki aya göre ise %12,0 artış anlamına geliyor.
Nearline HDD'lerin sayısı da artıyor, ancak pazar "daha büyük kapasiteler" tarafından destekleniyor.
Nearline HDD'ler de güçlü bir büyüme sergiliyor, ancak yapıları farklı.
TSR (Toplam Depolama ve Güvenilirlik) standartlarına göre, veri merkezlerindeki NL (Standartlaştırılmamış Güvenilir HDD) sevkiyatlarının 2026 yılında 1845 EB'ye ulaşması ve bir önceki yıla göre %30,4 artış göstermesi bekleniyor. Aynı dönemde toplam HDD sevkiyatlarının 2053,5 EB'ye ulaşması, bir önceki yıla göre %26,1 artış göstermesi; toplam HDD kapasitesinin ise 2025 yılında 1627,9 EB'ye ulaşması ve bir önceki yıla göre %29,5 artış göstermesi öngörülüyor.
Birim sayısı açısından bakıldığında, büyüme kapasite rakamlarının gösterdiği kadar çarpıcı değil. Haziran ayında NL HDD üretimi 7,03 milyon adede ulaşarak yıllık bazda %12,3 artış ve aylık bazda %0,6 düşüş gösterdi. 2026 yılı için tam yıl NL HDD üretim tahmini 84,39 milyon adet olup, yıllık bazda %12,8 artış göstermektedir. Bu durum, yakın hat HDD kapasitesindeki büyümenin, birim başına sevkiyatlarda önemli bir artıştan ziyade, esas olarak disk başına kapasitedeki artışlardan kaynaklandığını göstermektedir.
Yüksek kapasiteli helyum dolgulu ürünlerin pazar payı artmaya devam etti. Haziran ayında, helyum dolgulu ürün üretimi yıllık %17,4'lük bir artışla 5,95 milyon adede ulaşarak, genel Hollanda HDD üretim büyümesini geride bıraktı. Bulut hizmet sağlayıcıları ve yapay zeka veri merkezleri için, artan tek disk kapasitesi, raf alanı, güç ve bakım maliyetlerinde çok az veya hiç artış olmadan daha fazla veri depolamaya olanak tanır.
TDK'nın resmi materyalleri de bu eğilimi destekliyor. TDK, 2026 mali yılı (FY3/26) sonuç sunumunda, yüksek kapasiteli depolamaya yönelik artan talep nedeniyle yakın hat HDD talebinin artmaya devam ettiğini ve HDD üreticilerinin bu talebi karşılamak için disk başına kapasiteyi artırmaya giderek daha fazla odaklandığını belirtti. Bununla birlikte, TDK'nın FY3/27 için %7'lik bir yıllık artışla 76 milyon adetlik yakın hat HDD üretim tahmini, TSR'nin takvim yılı ölçütünden farklıdır ve doğrudan karşılaştırılamaz.

Üretici ve özelliklere göre HDD üretim hacmi: Haziran ayında NL'nin toplam üretim hacmi 7,03 milyon adet, helyum dolgulu ürünlerin üretimi ise yıllık bazda %17,4 artışla 5,95 milyon adet oldu.
Talep tahminlerinin yukarı yönlü revize edilmesi, tedarik zinciri üzerinde baskı olmadığı anlamına gelmez.
Güçlü depolama talebi, arzın doğal olarak karşılanabileceği bir durum olarak kolayca yanlış yorumlanabilir. Nearline HDD'ler, SSD'lere göre üretim ve test kısıtlamalarına daha yatkındır.

Hollanda HDD üretim zincirinde, okuma/yazma kafaları, motorlar, diskler ve test aşamaları nihai sevkiyatı etkileyebilir. Raporda, üretimdeki daha fazla artışın okuma/yazma kafası tedariği ve test tesisi genişleme hızıyla sınırlı olabileceği belirtiliyor. Tedarik zinciri payına bakıldığında, TDK Hollanda HDD okuma/yazma kafası pazarının yaklaşık %12-13'ünü elinde tutarken, Seagate ve Western Digital büyük ölçüde kendi kendine yeterli konumda bulunuyor.
TDK'nın genel pazar payı yüksek görünmeyebilir, ancak dış tedarik ve artan arz açısından piyasa tarafından yakından izlenecektir. Veri merkezi müşterilerinin talebi artmaya devam ederse ve önde gelen sabit disk üreticilerinin dahili kafa üretim kapasitesi ve test yetenekleri eş zamanlı olarak genişleyemezse, kapasite tahminlerinin uygulanması zorlaşacaktır.
Test kapasitesi de aynı derecede önemlidir. Yüksek kapasiteli HDD'ler üretimden hemen sonra teslim edilemez; güvenilirlik doğrulama ve test süresi üretim hattı kapasitesini tüketir. Kapasite ne kadar yüksek olursa, müşterinin istikrar ve verim gereksinimleri de o kadar yüksek olur ve tedarik artış hızı o kadar kolay sınırlanır.
Dışarıdan gelen bilgiler de aynı baskı noktasına işaret ediyor. Seagate, 2026 yılının ilk çeyrek raporunda (10-Q), veri merkezi işinin öncelikle bulut ve kurumsal müşteriler için yüksek kapasiteli nearline ürünlerini içerdiğini ve yapay zeka uygulamalarının veri üretimi ve depolama talebindeki büyümeyi tetiklediğini belirtti. 22 Temmuz'da yayınlanan bir TrendForce raporunda, yapay zeka veri merkezlerinin HDD talebini artırdığı, Japon HDD bileşen tedarikçilerinin üretimlerini genişlettiği ve nearline HDD fiyatlarının Nisan-Haziran ayları arasında aylık yaklaşık %10 arttığı belirtildi. Ultra büyük ölçekli müşteriler ise hala tedarik sıkıntısıyla karşı karşıya.

HDD tedarik zinciri ve bileşen pazar payı: Kafa segmentinde Seagate/WDC/TDK'nın pazar payları sırasıyla yaklaşık %41/%46/%13'tür.
525EB ve 1845EB henüz sadece tahmini rakamlardır.
Bu tahminin en önemli sinyali, depolama sektörünün halihazırda kapsamlı bir kıtlık yaşadığı değil, veri merkezi kapasitesine olan talebin hala yukarı yönlü revize edildiği ve hem SSD'lerin hem de yakın hatlı HDD'lerin bundan fayda sağladığıdır.
Kurumsal düzeydeki SSD'ler için ana eğilim daha basittir. Yapay zeka ve bulut iş yükleri, yüksek performanslı depolama talebini artırırken, yüksek kapasiteli ürünler de eksabayt (EB) boyutundaki büyümeyi hızlandırıyor. Yakın hat HDD'leri için ana eğilim ise daha çok arz odaklıdır. Uzun vadeli soğuk veriler, eğitim verileri, yedeklemeler ve arşivler hala düşük maliyetli, yüksek kapasiteli depolama gerektiriyor, ancak üretim artış hızı bileşen bulunabilirliği ve test yetenekleriyle sınırlıdır.
525EB ve 1845EB rakamları, kesin teslimat sonuçları değil, 2026 yılı için sevkiyat tahminleri olarak anlaşılmalıdır. Okuma/yazma kafalarının, test tesislerinin veya yüksek kapasiteli ürün verimliliğinin zamanında karşılanamaması durumunda, Hollanda HDD'lerinin gerçek arzı tahmin edilenden düşük olabilir; bulut sağlayıcılarının sermaye harcamaları veya yapay zeka veri depolama talebinin yavaşlaması durumunda SSD kapasite artışı da şu anda varsayılandan düşük olabilir.
Veri merkezi depolama kapasitesinin genişletilmesine ilişkin bu turdaki anlaşmazlıklar nihayetinde iki pratik soruna indirgenecektir: Kurumsal düzeydeki SSD'lerin aylık kapasite artış oranının yüksek kalıp kalamayacağı ve yakın hat HDD üreticilerinin yüksek kapasiteli ürünlerin üretimini istikrarlı bir şekilde artırıp artıramayacağı. Talep zaten tahminlerde yer alıyor, ancak bu hedeflere ulaşmada asıl zorluk arz kısıtlamalarıdır.
Bu içerik yalnızca bilgilendirme ve eğitim amaçlıdır ve BTCC ile ilgili yatırım tavsiyesi teşkil etmez. BTCC yukarıdaki içeriğin doğruluğunu, kesinliğini veya özgünlüğünü garanti etmek için elinden geleni yapmaktadır ancak bu konuda garanti veremez.